Svatá: Příběh, který vás donutí googlit jména z devatenáctého století
Pokud jste četli debut Sáry Zeithammerové Stehy, připravte se na lehký literární obrat. V jejím druhém románu nenajdete žádné milenecké trojúhelníky, psychologické hry ani současné vztahové problémy. Svatá je něco úplně jiného. Tentokrát se autorka vydala hluboko do české historie – konkrétně na Broumovsko 19. století – a výsledkem je poutavý příběh o časech, kdy se i obyčejná zvěst mohla stát událostí roku.
Základní zápletka knihy Svatá působí skoro jako legenda z čítanky: mladičké Kristině Raisové se zjeví Panna Maria. Jenže místo klidného duchovního povznesení přichází lavina společenských reakcí. Lidé proudí do vsi, hospoda, kterou vede Kristinina matka Aloisie, najednou praská ve švech – a všechno se obrací vzhůru nohama. Aloisie si není jistá, jestli dceři věřit. Ale ví, že ji musí chránit. A protože Kristina doopravdy existovala, vsadím se, že si její skutečné jméno – Ringlová – po otevření knížky dříve nebo později zadáte do Googlu.

Velkou předností téhle knížky je, že vás perfektně vtáhne do starých dob. Devatenácté století tu není kulisou, ale živou součástí příběhu. Sára Zeithammerová pečlivě konzultovala reálie (mimo jiné i se svým dědečkem, historikem vědy a techniky) a díky tomu se snadno ponoříte do prostředí maloměsta, kde víra, fámy, noviny a hospodské drby formují každodenní realitu. Zjistíte, jak fungovala farnost, jakou moc měla církev – a jak snadno se mohla rozostřit hranice mezi svatostí a duchovním marketérstvím.
Příběh je vyprávěný z pohledu Aloisie – matky, která balancuje mezi láskou ke své dceři a pochybnými okolnostmi jejího „vidění“. Tahle perspektiva dává celému příběhu silný emocionální rámec. A první kapitola? Ta je jako šlehnutí bičem. Vyprávění totiž začíná na popravišti, takže máte od první stránky nutkání zjistit, „proč“…?
Tenhle román doporučujeme všem, kteří mají slabost pro historické romány z českého prostředí jako je Šikmý kostel nebo třeba Bílá voda. Je to silný příběh zakořeněný v českém folklóru, který přináší neotřelý pohled na naši minulost – a zároveň klade otázky, které rezonují dodnes. Kde končí víra a začíná manipulace?
Důležitá poznámka: Byť se autorka v lecčems opírá o fakta, charaktery postav si dokreslila po svém. A v některých bodech byla vyloženě invenční – závěr života skutečné Kristiny například proběhl poněkud jinak než ten literární.
I tak je Svatá přesně ten typ knihy, který zaujme díky zakotvení v dějinách. Ne proto, že by byla napínavá jako detektivka, ale protože vychází z reality. A taky z toho důvodu, že celou dobu přemýšlíte, jak to vlastně bylo. Stejně jako Aloisie.