Než zapomeneme na laskavost: Něžná kavárenská série pokračuje!

Možná už i vy patříte mezi čtenářské požitkáře, kteří propadli kouzlu série Než vystydne káva. Pokud je tomu tak, mám pro vás skvělou zprávu: vyšel další díl! Tentokrát s fialovým podšálkem na obálce a poetickým názvem Než zapomeneme na laskavost. A rovnou podotýkám, že je to tentýž Tošikazu Kawaguči, na jakého jsme si zvykli – jemný, tichý a laskavý.
Orbity: Země je nikdy nepřitahovala tak silně jako při pohledu z vesmíru

Neuvěřitelná krása modré planety při pohledu z vesmíru, bělost ledovců, nekonečné oceány, oranžové pouště, zeleň deštných pralesů nebo nádherně osvětlená města v noci. Ale také děsivá a zároveň přitahující temnota nekonečného vesmíru. Jaký je den na kosmické lodi obíhající kolem Země?
Martyr: Román, který vás rozloží a složí do nového tvaru

Když básník napíše román, bývá to znát - v dobrém! Ne ve smyslu přezdobenosti, ale v tom, jak pracuje s jazykem – každé slovo nese váhu a ticho mezi větami má vždycky svůj význam. Martyr od Kaveha Akbara je právě taková kniha: hledající, roztěkaná, místy hořká, ale nikdy prázdná.
Tichý nájemník: Berme generaci Z vážně, nejsou to „sněhové vločky“

V čem to má generace Z těžší oproti těm předchozím? A chtějí jim starší generace naslouchat, nebo nad nimi jen mávnout rukou s tím, že jsou moc přecitlivělí? Zuzana Dostálová o tom, že bychom se měli snažit generaci Z pochopit a naslouchat jim.
Já, která nikdy nepoznala muže: Dystopie, která mlčí a právě tím děsí

Já, která nikdy nepoznala muže přináší jedinečný a možná zvláštní čtenářský zážitek. Patří do žánru dystopie, ale nenechte se zmást – místo rychlého děje, drastických režimů a rebelských výprav tu najdete stroze vyprávěný příběh, který klade otázky, ale nedává odpovědi. A právě tím je tak podmanivý. Harpman napsala knihu, která bude pro mnohé čtenáře frustrující, ale pro jiné může představovat fascinující ponor do prázdna – doslova i obrazně.
Čas vos: Když minulost bodne jako žihadlo

Alena Mornštajnová, jedna z nejoblíbenějších českých spisovatelek, se ve své nové knize Čas vos vrací k tématům, která jsou jí vlastní: rodinná traumata, mlčení, vina a odpuštění. Tentokrát ale nepíše historický román, ani výrazně společenský příběh – její novinka je spíše civilní, tichá a velmi osobní. A možná právě tím může na nějaké čtenářky a čtenáře působit o to silněji, anebo naopak mohou od knížky odcházet lehce zklamaní. Rozhodně ale stojí za pozornost a v tomhle článku si povíme proč.
Hvězdopravci z kavárny Úplněk: Když vám osud naservíruje lívaneček

Co se stane, když se spisovatelka zamiluje do snových ilustrací? Vznikne knížka jemná jako měsíční světlo na hladině šálku čaje. A přesně takoví jsou Hvězdopravci z kavárny Úplněk od japonské autorky Mai Močizuki. Poetičtí, malinko tajemní, lehce hašteřiví. Chcete vědět víc? Pojďte dál…
Hanba / Zamrzlá žena / Mám kolem sebe pořád tmu: Tři skvělé prózy Annie Ernaux v jednom svazku

Francouzská nobelistka Annie Ernaux je známá tím, že ve svých knihách neuhýbá ani předtím, co je v životě nepříjemné. Píše o hanbě, těle, stárnutí, ženské roli i třídní příslušnosti. V její nové knize, která v českém překladu vychází pod hlavičkou Hostu a kterou jsme vybrali jako květnovou knihu Čtenářského klubu Martinus, se setkáváme hned se třemi texty. Všechny jsou poměrně krátké, ale o to intenzivnější. Taky je to moje veliká oblíbenkyně a kdykoli si přečtu jakýkoli její text!
Antarktida: Debut Claire Keegan konečně v češtině

Antarktida je debutovou sbírkou povídek irské autorky Claire Keegan, která vyšla v roce 1999 a okamžitě si získala pozornost literární veřejnosti. A díky nakladatelství Prostor si ji už můžeme uceleně přečíst i česky! Keegan je známá svou schopností vyjádřit hluboké emoce a napětí s minimem slov, což potvrzuje i její výrok: „Elegance je říci právě tolik, kolik je třeba.“ Tato sbírka představuje autorčin jedinečný styl, který kombinuje úsporný jazyk s intenzivními emocionálními zážitky.
Monique na útěku: Silný ženský osud jako další dílek skládačky

Édouard Louis, mladý francouzský spisovatel známý svou autofikční tvorbou, se ve své nejnovější knize Monique na útěku opět vrací k příběhu své matky. Tento text navazuje na jeho předchozí dílo Boje a proměny jedné ženy, kde popisuje matčin odchod od násilnického partnera. V nové knize se Monique ocitá v další toxické situaci, tentokrát s novým partnerem, a Louis líčí její úsilí o osvobození a hledání vlastní identity. A opět je to čtení, ze kterého odcházíte s celým balíčkem emocí.
Byt: Jedno místo, dva osudy a experimentování s formou

Kniha Byt Jana Němce a Jany Šrámkové na první pohled zaujme tím, že je oboustranná. Můžete si vybrat, odkud ji začnete číst – a podle toho ji pak prožívat. Originální formu publikace navíc skvěle doplňuje minimalistický design s nenápadnými, ale chytrými prvky. Je to zkrátka artefakt. Takový ten kousek do knihovny, který si chcete vystavit vedle difuzéru a vinylek.
Sabat: Příběh, jehož epický závěr vás dostane do kolen

Zdánlivě nevinně vypadající novinka, která v posledních dnech obletěla knihkupectví, by určitě neměla uniknout pozornosti nikoho z Vás. Pokud patříte mezi milovníky temné romantasy a zároveň Vás baví tematika Salemu a honu na čarodějnice, tato kniha bude tou perfektní volbou.
Omamný med: Příběh, který není ani trochu sladký

Včely, rodinné vztahy, LGBTQ tématika a soudní prostředí – to jsou základní ingredience románu Omamný med. Už to zní slibně. A když k tomu připočtete morální dilema, psychologicky prokreslené postavy a napínavý příběh… máte dokonale umíchaný koktejl, který jen tak neodložíte.
Jako by mě opustila všechna síla: Cvičebnice empatie pro každého

V martinusáckém Čtenářském klubu se v dubnu objevila jedna důležitá non fiction kniha rozhovorů - Jako by mě opustila všechna síla od novinářky Lindy Bartošové. Proč by vám neměla utéct a potřebujete ji mít hned teď na svém nočním stolku?